Od loňského léta, kdy přišel na trh model K800i, nám pod rukama prošlo neuvěřitelné množství přístrojů Sony Ericsson. Některé přinesly zajímavě řešenou konstrukci, zaměřovaly se na sportovní nadšence či hudební fanoušky a jiné oslňovaly svojí výdrží. Žádný však nepřesvědčil kvalitou svého fotoaparátu. Tedy až do této chvíle.
K810i se po roce vrací spíše z povinnosti a žádné výrazné změny s ním bohužel nepřicházejí. Je tu proto, aby ukázal světu, že stále má na své konkurenty. Těmi je v současné době dvojice Nokií – N95 a N93i. Protože by bylo bláhové tyto modely srovnávat po stránce technických parametrů i s tím související ceny, raději jsme se již v tomto článku zaměřili na kvalitu fotografií. Podle vašeho hlasování bezpečně zvítězil právě Sony Ericsson K810i.
Pokud si tedy chcete pořídit telefon s nejlepším fotoaparátem na trhu, ani tentokrát nešlápnete v případě dnes recenzovaného kousku vedle. A co majitelé K800i/K790i, které mají integrovanou prakticky identickou optiku a pořízené snímky si s ničím nezadají s modelem K810i? Najde se nějaký rozumný důvod pro přechod k novému přístroji?
SE K800i, předchůdce dnes recenzovaného K810i, a Nokia N95 vybavená rovněž velmi kvalitním fotoaparátem.
Kapitoly recenze:
* Vzhled
* Klávesnice a ovládání
* Displej a výdrž baterie
* Telefonování, zprávy a data
* Fotoaparát
* Závěr
Stručná charakteristika: Výborně vybavený přístroj, který disponuje nejlepším fotoaparátem na trhu. K plné spokojenosti chybí pouze podpora EDGE.
Vzhled - ještě o něco unikátnější
Design K800i byl vždy označovaný za velmi strohý, značně technický, postrádající fantazii a výrazné křivky. K810i v tomto ohledu sice rodinnou tradici neporuší, ale je vidět značný pokrok, co se týče klávesnice, o které bude řeč v samostatné části. Přesto telefon vypadá daleko lépe než jeho starší bratříček, k čemuž mu dopomáhá několik na první pohled drobných změn.
Začněme třeba tmavě modrou barvou, která se hodí ke zvýrazněným stříbrným prvkům daleko lépe než v dnešní době obnošená šedivá, již měl na sobě K800i (přesto si však tento model dokázal najít spoustu příznivců). K810i seženete i ve smetanové variantě s černou čelní stranou. Tato kombinace však působí trochu nesourodě a zadní část budí dojem plastové hračky za pár korun.
Zpět k čelní straně K810i, která je bez výjimky pokryta průhledným plastem. Prakticky tak není hmatatelný přechod mezi zobrazovací plochou a samotným tělem přístroje. Tento plast se sice může na dálku třpytit, jak chce, při bližším pohledu však naleznete množství otisků prstů a jiných nečistot pokrývajících celou čelní plochu. Pod některými úhly jsou tyto mastné skvrny ještě znatelnější.
U každého jiného přístroje bychom nejspíše skončili s konstatováním, že během dne je nutné telefon několikrát přeleštit. V případě K810i si na daný fakt budete muset zvyknout. Ušetříte tak moře času zbytečně stráveného úkonem, který by stejně za pět minut nebyl vůbec patrný.
Zadní strana je vyrobena z pogumovaného plastu a podle všeho by měla nějaký ten škrábanec bezpečně přežít. Navíc se podařilo zapustit optiku fotoaparátu více do těla přístroje. Sice se již nejedná o natolik mohutný "batoh", jenž s sebou nosil K800i, ale pár milimetrů k dokonalosti stále přeci jen schází. Ostatní změny jsou spíše kosmetického než praktického charakteru a například stříbrný proužek na bocích telefonu se nezalamuje podél vrchní a spodní strany přístroje.
Bytelnost konstrukce zůstala beze změn, nikde nic nevrže a dlouhou dobu rozhodně ani nebude skřípat. K810i oproti K800i za necelý rok zhubl více jak deset gramů a nyní váží mnohem snesitelnějších 103 gramů. Po stránce rozměrů je K810i (106 x 48 x 17 mm) téměř identickým dvojčetem K800i (105 x 47 x 22 mm) a jediným rozdílem je již zmiňovaná optika fotoaparátu.
Sony Ericsson s příchodem nových přístrojů představených v únoru dává jasně najevo, že už se mu příliš nelíbí víceméně standardní polštářkové klávesnice, které se na jeho telefonech objevovaly v předchozích letech. Ostatně o tomto trendu jste se mohli přesvědčit v recenzi modelu W880i a W610i. Oba stájoví kolegové nabídli alfanumerickou část složenou z tenkých kovových proužků.
K810i se vydal podobnou cestou experimentů a klávesnici tvoří tucet válečků, které se překvapivě dobře mačkají. Tři sloupce tlačítek jsou však od sebe dost vzdáleny a drobná ručka se musí při přehmatech daleko více natahovat, než je běžně zvykem. Na druhou stranu majitelé mohutnějšího palce si budou pochvalovat velký prostor okolo každého válečku.
K běžným popiskům prvního sloupce navíc přibyla čtveřice symbolů, které jsou aktivní pouze při spuštěné aplikaci fotoaparátu. Slouží k snadnějšímu nastavení rozlišení snímků, zaostření, samospouště a blesku.
Trochu kritiky si však zaslouží joystick, jenž je stále zbytečně zapuštěn do těla a sousedí nepříjemně blízko s dvěma kontextovými klávesami a korekčním a návratovým tlačítkem. Výrazného zvětšení se naopak dočkala dvojice kláves pro přístup k internetovému prohlížeči a rychlému menu. Umístění zbytku tlačítek na bocích přístroje se nezměnilo. To samé se dá říci i o ovládání.
Displej a výdrž baterie – stále pěkné hodnoty
K810i se stejně jako před rokem může honosit TFT displejem s rozlišením 320 x 240 pixelů a podporou 262 tisíc barev. Kvalitou zobrazení, věrností podání barev a jemností mřížky se K810i řadí mezi špičku. Naopak čitelnost na přímém slunečním světle zůstala pouze průměrná.
Výdrž baterie si udržela ty samé hodnoty jako loni. Při střídmém používání budete nabíječku hledat zhruba každé tři dny. Pokud však přidáte na tempu a budete často přehrávat hudbu či hrát hry, tento interval se zkrátí minimálně na dva dny. Největším žroutem energie je však xenonový blesk a podle toho se musíte při fotografování zařídit.
Telefonování, zprávy a data – ve zkratce
Tato sekce je identická s modelem K800i, a proto odkazujeme na její recenzi. Stručně však zopakujeme největší mouchy, které se stále ještě nepodařilo odchytit. V telefonním seznamu jsou špatně řazená jména s diakritikou na konec seznamu a při práci se zprávami si musíte zvyknout na to, že zbývající znaky se zobrazují těsně před koncem každé napsané SMS zprávy.
Z datových funkcí musíme opět pokárat výrobce za chybějící podporu EDGE. Předešlý model K790i dokázal tuto nevýhodu úspěšně smazat. K810i však žádné podobné dvojče nemá, a tak nezbývá než se smířit s u nás nepříliš využitelnými sítěmi třetí generace.
Fotoaparát – neotřesitelný trůn
Všechny trumfy, se kterými Sony Ericsson přišel, platí stejně dobře jako před rokem. Rozlišení 3,2 Mpix, xenonový blesk s redukcí červených očí a stabilizátor je pouze začátek. Přidejte si k tomu širokou nabídku funkcí pro doladění snímků v telefonu, možnost nastavení scény a dostanete nejlepší snímky, jaké může mobil v současné době zachytit.
Nic však není úplně dokonalé a K810i chybí ve fotografiích ostrost – jinými slovy množství zachycených detailů scény. Režim makro je však na špičkové úrovni a hravě si poradí i s textem. K dispozici máte nově funkci "oprava fotografií" (Photo fix) pro vylepšení snímku, který se příliš nepovedl a již není možnost jej znovu zachytit. Telefon se například po pořízení příliš tmavé fotografie automaticky snaží zvýšit její jas a kontrast.
Ostudně nízké zůstalo rozlišení videa a opět nezbývá než si nad rozlišením 176 x 144 pixelů povzdechnout. Zbytek multimediálních funkcí nedoznal žádných změn a opět odkazujeme na původní recenzi modelu K800i.
Závěr - příliš malý krůček kupředu
Majitelé K800i mohou na přestup na K810i rovnou zapomenout. Novinka přináší příliš málo inovací a žádná z nich není natolik důležitá. Hovořit by se dalo maximálně o krytce fotoaparátu, která je zapuštěna mezi vystouplé okraje, takže již nehrozí samovolné otevření v kapse.
V podstatě se však model K810i dočkal pouze vylepšení designu, kvalitněji zpracované klávesnice a lesklého plastu na čelní straně, jenž je prakticky neustále zapatlaný. Přitom za něj zaplatíte skoro o dva tisíce více než za původní K800i, což považujeme za dost přemrštěné.
Pokud se vám K810i zalíbil natolik, že pro vás není problém vydat ze své peněženky necelých deset tisíc, dostanete na oplátku velmi propracovaný přístroj, který z funkční výbavy nepostrádá téměř nic. Hodí se pro hudební fanoušky, příznivce videa a především náruživé fotografy. Kvalitou snímků totiž bez větších potíží trumfnete dvakrát dražší Nokii N95.
Proč koupit?
* povedený design
* netradičně pojatá klávesnice
* FM rádio s RDS
* špičkový fotoaparát
* výborný displej
Proč nekoupit?
* absence EDGE
* otisky prstů na čelní straně
* nízké rozlišení při nahrávání videa
* špatně řešené odpočítávání znaků
* chybné řazení jmen s diakritikou
Kdy?
V prodeji
Za kolik?
8789 Kč s DPH