Nokia 6110 se podle představ výrobce má stát velmi populárním navigačním zařízením. O telefonu a navigaci v něm jsme již několikrát psali, tentokrát jsme pro vás přichystali plnohodnotnou recenzi. Jaký tedy Navigator je?
Úplně první dojmy z nového Navigatoru jsme vám přinesli z 3GSM kongresu v Barceloně (více zde). Pak jsme měli možnost telefon krátce vyzkoušet během představení českým novinářům (více zde). V obou případech na nás udělal přístroj docela dobrý dojem a tak jsme byli zvědavi, jak si telefon povede v každodenním životě.
* Vzhled a konstrukce
* Displej a klávesnice
* Baterie
* Telefonování a zprávy
* Organizace a data
* Navigace
* Zábava
* Shrnutí
Stručná charakteristika:
Smartphone s operačním systémem Symbian a vestavěnou GPS navigací.
Nokia nám poměrně rychle poskytla model 6110 Navigator k otestování a tak dnes můžeme na výše položenou otázku odpovědět. Navigator vám v recenzi představíme především jako mobilní telefon, test samotného navigačního softwaru přineseme v samostatném článku.
Vzhled a konstrukce – hlavně nenápadně
Nokia 6110 Navigator poměrně úspěšně klame tělem. Jedná se sice o smartphone s operačním systémem Symbian S60 3rd Edition, ale na velikosti telefonu to není nikterak výrazně vidět. Svými rozměry 101 x 49 x 20 mm sice patří mezi ty větší telefony vysouvací konstrukce, ale zhruba odpovídá rozměrům „hloupé“ Nokie 6280. Hmotnost 97 gramů je dokonce nižší, než u manažerského sourozence s platformou S40.
Navigační novinka Nokie díky rozměrům a hmotnosti velmi dobře padne do ruky. V ní ale trochu klouže, protože na jejím povrchu jsou použity velmi hladké a lesklé plasty. Na test k nám tentokrát dorazila černá barevná varianta, při předchozí procházce centrem Prahy jsme měli možnost vyzkoušet si telefon v bílém provedení. Již tehdy jsme psali, že světlejší varianta na nás udělala lepší dojem.
Bude to asi tím, že černo-stříbrný telefon působí daleko usedleji a konzervativněji, než telefon světlý. Navíc na černých plastech jsou velmi dobře vidět otisky prstů a všelijaké šmouhy, které na světlé verzi zaniknou. Tak či tak, je Nokia 6110 Navigator především telefonem nenápadné elegance.
Design telefonu ctí filosofii vlastní drtivé většině telefonů šestkové manažerské řady poslední doby – zaoblené rohy, výrazná tlačítka a rozměrný rámeček v imitaci broušeného hliníku kolem displeje. Při zevrubné obhlídce telefonu narazíme asi jen na jedinou zvláštnost – konektory pro připojení nabíječky a sluchátek se přestěhovaly na horní stranu telefonu. Při pohledu zezadu si pak všimneme drobného hrbu, který vytváří posuvná krytka fotoaparátu. V odsunutém stavu pak jasně odhalíme umístění vestavěné GPS antény – je na vrchu výsuvné části tam, kde mívají mnohé telefony této konstrukce umístěný fotoaparát.
Levý bok telefonu ukrývá pod drobnými dvířky konektor miniUSB pro připojení k počítači, druhá podobná dvířka ukrývají paměťovou kartu. Mezi nimi nalezneme tlačítko, kterému můžete přiřadit vlastní funkci. Nutno podotknout, že podobná dvířka jsou daleko praktičtější, než různé gumové krytky. A to i než ty, které jsou k telefonu připevněné. Rovněž se nám zdá toto řešení daleko trvanlivější a méně narušující design telefonu. Na pravém boku se nachází ještě tlačítka pro ovládání hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Všechna tlačítka jsou mírně vystouplá nad povrch a dají se velmi dobře nahmatat.
Co se konstrukce telefonu týče, nemáme obavy o její trvanlivost. Vysouvací mechanismus má hladký a jistý chod a vykazuje téměř neznatelnou vůli. Jediným slabším článkem v konstrukci se tak zdá být zadní kryt telefonu. Na stříbrném rámečku krytky fotoaparátu jsou velmi brzy vidět škrábance a ve své spodní části má kryt drobnou vůli, takže při promačkání se ozývá lehké lupání.
Displej a klávesnice – sviť sluníčko sviť
U Symbianových a špičkových manažerských Nokií občas kritizujeme jejich displeje. Jejich technické parametry sice vypadají velmi dobře, v praxi se však displej ukazuje jako trochu vybledlý a málo kontrastní. Rovněž čitelnost na slunci bývá trochu horší. To však není případ displeje Nokie 6110 Navigator. Její displej patří k naprosté špičce a to jak fyzickými parametry, tak praktickou kvalitou zobrazení.
Rozlišení displeje je dnes již obligátních 240 x 320 obrazových bodů. Nezvykle vysoké je ale množství barev, které displej dovede zobrazit – 16 000 000. Možná právě proto má displej daleko lepší barevné podání než u mnohých stájových sourozenců. Navíc čitelnost displeje na přímém slunci je naprosto perfektní, tady si Nokia dala záležet, aby byla navigace dobře použitelná za jakýchkoli podmínek.
Mírným zklamáním je pro nás klávesnice. Výhrady nemáme k ovládací části klávesnice s kontextovými klávesami, navigační klávesou a dalšími, včetně speciální klávesy pro spuštění navigace umístěné pod navigační klávesou. Ty se ovládají velmi dobře. Trochu větší prostor mohla však dostat numerická část, pomohlo by i drobné odsazení vrchní řady kláves od spodní hrany vysunuté části telefonu. Takto mohou mít lidé s velkými prsty se k těmto tlačítkům dostat.
Jinak stisk kláves je velmi přesný a jistý, pochválit můžeme také podsvícení, které je rovnoměrné a o jeho regulaci se stará světelný senzor.
Ovládání telefonu se oproti ostatním S60 smartphonům nikterak zásadně nezměnilo, chybí jen klávesa s tužkou pro volbu zadávání textu. Výrazně se však změnila rychlost s jakou telefon reaguje na pokyny uživatele. Snad jedině při spouštění menu lze pozorovat drobnou prodlevu, ale další procházení nabídky je velmi rychlé a můžeme s klidem říci, že Nokia 6110 je asi nejrychlejším symbianovým smartphonem, jaký jsme zatím měli v rukou. Dodejme, že v Nokii 6110 Navigator běží stejná verze operačního systému, jako v modelu N95 – tedy Symbian S60 3rd Edition Feature Pack 1.
Baterie – pod zátěží klesá výdrž rychle
Akumulátor BP-5M má kapacitu 900mAh. To by pro běžný telefon bylo více než dost, jenže v případě 6110 Navigatoru se zdá být kapacita trochu nedostatečná. Telefon jsme při našem testování používali docela intenzivně – denně pár desítek minut hovorů, zhruba půl hodiny GPS navigace, hodina přehrávání hudby a několik pořízených fotografií. Při této zátěži telefon vydržel na jedno nabití jen necelé dva dny, což opravdu není mnoho.
Pravda, byl většinu času přihlášený v síti UMTS a v ní probíhala i většina hovorů, takže po přepnutí pouze na GSM by se čas výdrže měl zlepšit. Otázkou však zůstává, jak moc dobře bude Nokia 6110 Navigator využitelná pro dlouhodobou navigaci. Zatím se zdá, že nabíjení v autě bude na delších cestách nutností. Je to trochu škoda, protože přeci jenom časté využívání navigace se u tohoto modelu dá předpokládat.
Telefonování a zprávy – vše na svém místě
V oblasti telefonování a zpráv vše zůstává téměř shodné, jako u všech ostatních Nokií se Symbianem. Kvalitní adresář a podpora všech možných typů.zpráv jsou samozřejmostí. Drobné změny se dočkal editor zpráv, který umí zapnout omezenou podporu znaků a umožní tak odeslání zprávy bez diakritiky. Jenže bohužel tato funkce zatím nefunguje stoprocentně a tak písmena jako „ě“ a „č“ stále způsobují zkrácení zprávy.
S Nokia 6110 Navigator si zavoláte jak v sítích GSM, tak UMTS. Můžete využít i funkce videohovorů, telefon disponuje čelní kamerkou s maximálním rozlišením 320 x 240 bodů. Zvuk při hovoru je kvalitní, pochválit musíme také velmi dobrou kvalitu hlasitého odposlechu. Telefon má sice hlasité reproduktory umístěné na zadní části, ale při položení na stůl nedojde díky vystouplé krytce fotoaparátu a drobnému výstupku pod reproduktory k jejich zakrytí. Zvuk je tak velmi čistý a odráží se o desky stolu.
Telefonu pochopitelně nechybí vyzváněcí profily. K jejich změně však tentokrát slouží klávesa pro odmítnutí hovoru, která tentokrát supluje i vypínací tlačítko. Tradiční vypínací tlačítko 6110 Navigator nemá. Jako vyzvánění lze pochopitelně nastavit i melodii MP3, díky poměrně kvalitním reproduktorům hraje vyzvánění velmi dobře.
Organizace a data – chybí snad jen Wi-Fi
Že je Nokia 6110 také velmi dobrým pracovním nástrojem dokazuje téměř kompletní výbava v oblasti organizace času a datových funkcí. Co se hardwarové výbavy týče, chybí jen Wi-Fi a dnes pomalu vymírající infraport. Naopak se můžete těšit na podporu rychlých dat HSDPA, která Nokia 6110 zvládá rychlostí až 3,6 Mbit/s. Tuto rychlost u nás však zatím nevyužijete.
Organizační funkce jsou rovněž na špičkové úrovni, ostatně nabídka opět nikterak nevybočuje z řady symbianových smartphonů. Organizér nabízí kvalitní kalendář a úkoly, poznámky, kalkulačku, převodník měn a jednotek a hodiny s mnohanásobným opakovaným budíkem (inovace u Feature Pack 1) a aplikací pro světový čas. Nechybí ani hlasový záznamník, v aplikacích pak nalezneme kompletní kancelářskou výbavu – prohlížeč dokumentů Adobe PDF a balík Qucikoffice pro prohlížení dokumentů Microsoft Office.
Samozřejmá je bezproblémová synchronizace s osobním počítačem, USB kabel se samozřejmě nachází v balení. Nechybí ani známý webový prohlížeč, který patří v současné době k tomu nejlepšímu, co můžeme v mobilních telefonech potkat.
Navigace – Route 66 vás vede k cíli
Hlavním tahákem nové Nokie 6110 Navigator má být vestavěný přijímač GPS a standardně dodávané mapové podklady. Navigační software se nachází na dodávané paměťové kartě microSD s kapacitou 512 MB. S nainstalovanými mapami na ní zbývá ještě něco přes 300 MB místa. U nás se s Nokia 6110 budou standardně dodávat mapy České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Lotyšska, Litvy a Estonska. Nevíme, zda jsou mapy Pobaltí zrovna to pravé pro místní uživatele, jistě by daleko více zákazníků uvítalo alespoň průjezdní mapu západoevropských zemí. Další mapy si můžete doinstalovat, s telefonem se dodává CD s aplikací pro správu map, který umožňuje i jejich online dokupování.
Telefon k určování polohy používá kromě GPS i takzvané A-GPS (tedy Assisted-GPS), kdy si pro prvotní určení polohy stáhne údaje ze sítě operátora. Při tomto procesu přenese pár kilobajtů dat. Nutno podotknout, že A-GPS velmi výrazně urychluje první určení polohy a oněch pár kilobajtů dat nikterak výrazně nezatíží váš měsíční účet. Ovšem funkci lze samozřejmě vypnout, respektive telefon se vás může při každém spuštění navigační aplikace dotázat, zda si přejete datové přenosy využít. To se bude hodit především v zahraničí – data v roamingu jsou přeci jenom docela drahá.
Naše první dojmy z navigačních schopností byly veskrze dobré (více zde). Aplikace se snadno spouští tlačítkem pod navigační klávesou. Její náběh je rychlý stejně tak jako prvotní určení polohy. To v případě, že využijete datové přenosy. Určení polohy v případě, že se budete spoléhat pouze na satelity, je v zástavbě přeci jenom podstatně složitější a zabere zhruba dvě minuty.
Navigaci v Nokii 6110 Navigator podrobíme důkladnému samostatnému testu a tak se zde omezíme pouze na konstatování, že navigační program se dobře ovládá, má několik režimů výběru trasy, noční režim a nevětší otázkou zůstává kvalita mapových podkladů. Zatím jsme totiž navigaci vyzkoušeli pouze v Praze, kde je pokrytí bezproblémové.
Zábava – co je libo
Ačkoli na to na první pohled nevypadá, je Nokia 6110 Navigator docela dobře vybavená i v oblasti zábavní. Tak třeba vestavěný dvoumegapixelový fotoaparát, který se ukrývá za odsuvnou krytkou pořizuje vcelku slušné snímky. I ve své kategorii sice nepatří na špičku, ale fotí rozhodně lépe, než například nedávno recenzovaná Nokia E61i. K dispozici je navíc i přisvětlovací dioda. Pří jejím použití však mají snímky dost modrý nádech. Fotoaparát také umí pořizovat videa o rozlišení 320 x 240 bodů. Délka záleží na kapacitě paměťové karty.
Vestavěný hudební přehrávač rovněž nepatří k absolutní špičce v oboru, ale jeho funkce jsou více než dostatečné. S telefonem navíc dostanete velmi praktická sluchátka s kabelem opleteným tkaninou. Na šňůře najdeme i dálkové ovládání pomocí něhož můžete regulovat hlasitost, přijmout hovor nebo iniciovat hlasové vytáčení. Nefunguje jen manuální přerušení a opětovné spuštění přehrávání, k tomu musíte vyndat telefon z kapsy. Dodávaná sluchátka jsou i vcelku kvalitní, takže běžnému uživateli budou dostačovat. Ostatní si mohou připojit sluchátka vlastní, ovšem pouze v případě, že si zakoupí redukci z konektoru jack 2,5mm, kterým telefon disponuje, na klasický 3,5mm jack.
Pokud vás omrzí přehrávání vlastních skladeb, k dispozici je ještě rádio. Nechybí ani přehrávač Real Player pro přehrávání videa. Ani hry nechybí, v telefonu nalezneme dvě. Známé Snakes, tedy variaci na dnes již legendárního hada a hru Marble, která je naopak variací na známou hru Zuma. Co se dalšího zábavního vyžití týče, fantazii se meze nekladou, Symbian a Java pro ní poskytují dostatek prostoru.
Shrnutí – solidní každodenní společník
Nokia 6110 Navigator je nenápadný, ale velmi dobře vybavený smartphone. Ve výbavě může náročnému uživateli chybět snad jen Wi-Fi a lepší fotoaparát. Telefon příjemně překvapí svou rychlostí, kterou mu mohou mnozí závidět. Potěší rovněž velmi kvalitní displej, který je velmi dobře čitelný za všech podmínek.
Je pravdou, že pokud zrovna nepotřebujete vestavěné GPS, lze si za nižší cenu pořídit stejně vybavený smartphone, mnohdy s atraktivnějším vzhledem. Otázkou však je, jaká bude situace v brzké budoucnosti, protože sám výrobce očekává rychlý pád ceny pod hranici 12 000 Kč. A to už je za takto vybavený smartphone s GPS a mapovými podklady cena docela zajímavá.
Vestavěná GPS je samozřejmě hlavním lákadlem, proč si telefon koupit. Celkově je však Nokia 6110 Navigator velmi dobře vyvážený smartphone bez výraznějších slabin. Zamrzí snad jen horší výdrž baterie a kvalitnější by mohla být také klávesnice.
Proč koupit?
* vestavěný GPS modul a dodávané mapy
* rychlost operačního systému
* dobrá funkční výbava
* příjemné rozměry
Proč nekoupit?
* slabší výdrž na baterie
* horní řada numerických kláves je hůře dostupná
Kdy?
v prodeji
Za kolik?
13 990 K