Pokud totiž začneme telefon využívat opravdu intenzivně – aktivujeme přenosy přes Wi-Fi, GPS nebo začneme přehrávat muziku, energie v baterii klesá dolů skutečně raketovým tempem. Například GPS byla schopna zcela vybít telefon během několika hodin. Nutno dodat, že GPS jsou obecně velmi "žravé" a jen několik hodin vydrží na baterie i většina jednoúčelových přístrojů. Podobně ale dokážou s baterií zahýbat i přenosy přes Wi-Fi nebo HSDPA.
Nepozorovali jsme, že by se nějak výrazně na výdrži odráželo neustálé hledání Wi-Fi sítí v dosahu. Vliv to téměř jistě mít bude, ale vzhledem k celkové výdrži si troufáme odhadnout zkrácení spíše o minuty. Vzhledem k tomu, že Nokia N95 asi není telefon, který bude většinu času je tak ležet v kapse a čekat, až někdo zavolá, asi nezbude, než se smířit s nabíjením minimálně obden.
V této souvislosti je velká škoda, že designérům v Nokii pořád nikdo neřekl, že USB port je napájený a že by se telefon mohl třeba i dobíjet, když ho do něj zapojíme. Například motoroly a všechna Pocket PC to umí, a vzhledem k tomu, že je - podobně jako Nokii N95 – pravidelně synchronizujeme s počítačem, problém s malou výdrží baterie se tím téměř eliminuje.
Bohužel u N95 musíme vždy hledat nabíječku. Mimochodem, nabíječka opravdu příjemně překvapila. Je hodně malá, asi se čeká, že ji budeme nosit všude s sebou. Konektor nabíječky je shodný s novější řadou, v tomhle je na Nokii docela spolehnutí.
Jen mě trochu překvapilo, že když jsem použil svoji nabíječku v autě, přesněji nabíječku s redukcí od N93, konektor držel v N95 docela chatrně a stačilo o něj jemně zavadit, aby vypadl. Možná to bude ale jen problém konkrétního kusu, stolní nabíječky fungují normálně.
Telefonování a zprávy
Podobně jako u všech telefonů s operačním systémem, je paměť sdílená. Dělí se o ní zprávy, telefonní seznam, kalendář a samozřejmě ostatní uživatelská data. Velikost telefonního seznamu je tedy omezena dostupnou volnou pamětí, každý kontakt může mít několik telefonních čísel a další údaje – rozsah je v podstatě podobný jako u Outlooku na stolním počítači. Ke kontaktům můžeme přidat narozeniny, výročí nebo třeba poznámky.
K dispozici jsou všechny běžné telefonní funkce včetně hlasového vytáčení (a ovládání), automatického opakování a zkrácených voleb. Kromě toho nechybí ani podpora internetové telefonie (SIP) či Push to Talk. Jak už jsme prozradili, jedná se o telefon s podporou 3G a malá kamerka nad displejem prozrazuje, že cizí mu nejsou ani videohovory.
Také pokud jde o zprávy, poradí si Nokia N95 skoro se vším – všechny zprávy se dělí také o dostupnou paměť, takže počet SMS zpráv v paměti určitě může jít do stovek (otázka je, kdo se v tom pak vyzná). Pochopitelně nechybí podpora EMS a ani MMS s maximální velikostí 300 KB.
V přístroji je standardní symbianový e-mail klient, i když upřímně řečeno, vývojáři by už konečně mohli přijít s něčím pořádným s podporou HTML. Takhle asi nezbude než nainstalovat ProfiMail od LonelyCatGames. V telefonu, který jsme dostali na testování, byla předdefinována schránka na Seznam.cz.
Data a organizace
Poměrně silnou stránkou Nokie N95 je konektivita, podporuje totiž skoro všechny myslitelné způsoby přenosu dat – ať už mezi uživateli na dálku, nebo mezi telefony a počítačem. Začněme tedy podporovanými mobilními sítěmi, telefon zvládne frekvence 850/900/1800/1900 MHz, takže si s ním zavoláte skoro všude na světě. Kromě toho podporuje i 3G sítě na frekvenci 2100 MHz.
Datové přenosy zvládne v podobě klasického GPRS a EDGE, navíc s podporou souběžného přenosu hlasu a dat. Kromě klasických přenosů v 3G síti (384 Kb/s) zvládne i HSDPA rychlostí 3,6 Mb/s. To u nás bohužel neužijeme, ale v síti O2 jsme se při testech s notebookem pohybovali někde kolem hodnoty 1,2 Mb/s, což na mobilní přípojení není vůbec špatná hodnota. Ostatně, ještě nedávno bychom nad megabitem skákali metry vysoko.
O něco vyšších rychlostí navíc můžeme dosáhnout s využitím nějakého z Wi-Fi hot spotů, kterých už začíná být v Česku plno. Třeba práce s e-maily je pak opravdu svižná.
Wi-Fi můžeme navíc docela zdárně použít i doma, tedy pokud domácí Wi-Fi máme. Podobně jako u předchozím modelů Nseries s podporou Wi-Fi, i u N95 je možnost nastavit sdílení hudby a obrázků přes domácí síť. Pro spojení s počítačem je tu samozřejmě IrDA, a také Bluetooth.
Vestavěný internetový prohlížeč se téměř neliší od verze v modelu N93 a ostatních modelech Nseries. Zvládne drtivou většinu klasických internetových stránek včetně většiny scriptů a poradí si i s WAPem. Nedělá mu problém ani plynulý přechod mezi zobrazením na šířku a na výšku.
Příjemná je možnost pohodlně se pohybovat v historii, stejně jako náhledy stránek při rychlém scrolování. Pochopitelně si ale můžete nainstalovat i jiný prohlížeč, my vyzkoušeli například Operu Mini a fungovala velice dobře.
Jedním z důvodů, proč řada lidí volí telefon s operačním systémem, nejsou - jak by se mohlo zdát - pokročilé funkce a možnost instalovat dodatečné aplikace, ale spíše komfortní telefonní seznam (o tom už jsme mluvili) a také komfortní kalendář a plánovač. V tomhle dává Nokia N95 skutečně dost možností.
Záznamy v kalendáři nabízejí řadu detailů a bez problémů se synchronizují s Outlookem i Lotus Notes. Kalendář nabízí soukromou i veřejnou synchronizaci, upozornění v předem nastavený čas i opakované události. Prostě všechno, co k plánování času potřebujeme.
Když už jsem zmínil opakované události, konečně jsme se dočkali i rozumně komfortního budíku - ten umožňuje opakované buzení, buzení v zadané dny, a samozřejmě funguje i při vypnutím telefonu.
V základní výbavě najdeme i QuickOffice, bohužel bez možnosti editace, prohlížeč PDF a také ZIP. Poradíme si tak téměř s jakoukoli přílohou, která dorazí e-mailem. Nechybí i tradičně skvělý převodník měn a jednotek, jen škoda, že stále neumí měny aktualizovat přes internet.
Zábava
Nokia N95 je zajímavým kompromisem mezi pracovním a multimediálním telefonem. Jako ryba ve vodě se totiž cítí v obou polohách. Úmyslně necháme stranou dvě největší novinky tohoto modelu – 5Mpx fotoaparát a integrovanou GPS, obě si totiž zaslouží samostatný článek. Jak Nokia N95 fotí, se ale můžete podívat tady.
Už jsme prozradili, že Nokia N95 nabídne MP3 přehrávač. To ostatně není u Symbian telefonu žádné velké překvapení. Přehrávač si poradí s formáty MP3/AAC/AAC+/eAAC+/WMA/M4A a podporuje i DRM. Oproti modelu N93 přehrávač prošel lehkým redesignem, který určitě prospěl. K pohodlnému ovládání přispívají i již zmíněné klávesy, které se objeví po odsunutí displeje.
Skvělým vylepšením je ale konečně 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Ta můžeme připojit buď přímo, nebo s použitím ovládací redukce s integrovaným mikrofonem, díky níž můžeme sluchátka použít i jako hands-free.
Ve výbavě nechybí ani obligátní Visual Radio. To může hrát i z hlasitých reproduktorů a na rozdíl od hudby je i takto poslouchatelné. Do jacku ale musíme něco připojit, drát funguje jako anténa. Škoda, že rádiu chybí RDS, to by se hodilo i pro navigaci.
Přehrávání videa obstará tradičně Real Player, který si poradí s formáty MPEG-4, H.264/AVC, H.263/3GPP a RealVideo 8/9/10. Problém mu nedělá ani streamovaná hudba či video (Mobilní TV) či podcasting. Film v MPEG4 na cestu třeba do letadla při displeji na šířku je docela zajímavá alternativa. Ve výbavě nechybí ani dvojice her – tradiční Snake a vesmírná střílečka SRE.
Shrnutí
Nokia N95 je bez debat jedním z nejlepších telefonů v současné době na trhu. Není rozhodně dokonalá a máme k ní asi hned několik výhrad. Celkově na nás ale udělala velmi dobrý dojem: dílenské zpracování, displej a hlavně bohatá výbava snese nejpřísnější měřítka. Marně jsme v redakci pátrali po něčem důležitém, co by tomuhle telefonu chybělo.
Vzhledem k poměrně velkému displeji a integrované GPS se tak zrodil významný konkurent i komunikátorům s Windows Mobile, zvláště těm bez klávesnice. Rozdíl ve velikosti displeje už není nijak závratný, rozlišení je stejné, takže pro použití jako navigace jsou přístroje rovnocenné. I když je jasné, že příznivcům Windows Mobile by se na Symbian těžko zvykalo.
Drobný problém může nastat u zákazníků toužících po špičkovém multimediálním telefonu, kteří však zrovna nepotřebují smartphone. První podmínku Nokia splní na výbornou, druhou vlastností ale může mnohé zájemce odradit. V absolutním měřítku může vadit i vysoká cena.
Proč koupit?
* Integrované GPS
* Fotoaparát
* Displej
* Kompaktní rozměry
* Jack 3,5 mm
* Data a konektivita
Proč nekoupit?
* Nemožnost nabíjet přes USB
* Vysoká cena
* V balení chybí paměťová karta
* Navigace bude placená
Kdy?V prodeji
Za kolik?Doporučená cena: 22 990 Kč včetně DPH