Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PříjemPortálHledatRegistracePřihlášení

 

 Nokia N93

Goto down 
AutorZpráva
Jirka71
Admin
AdminPoeet p?íspivku : 27
Registration date : 11. 06. 07

Nokia N93 Empty
PříspěvekPředmět: Nokia N93   Nokia N93 Icon_minitimeFri Jun 15, 2007 2:39 pm

Obsah recenze:

* Vzhled a konstrukce
* Displej a klávesnice
* Baterie
* Telefonování a zprávy
* Data a organizace
* Zábava
* Shrnutí

Stručná charakteristika:

Luxusní a drahý mobil se zaměřením na nahrávání videa.
Vzhled a konstrukce

Asi největší změnou prošel telefon z vnějšku, s původním modelem má Nokia N93i společných jen několik základních znaků. Především zůstala zachována konstrukce v podobě véčka s překlápěcím displejem. Ten umožní sledovat třeba video nebo televizi na šířku, díky čemuž je obraz větší. Velmi dobře se tahle konstrukce osvědčí také pro navigaci. Samotný kloub otočného displeje se nám ale subjektivně zdál o něco pevnější, prakticky tak nedochází k překlopení displeje při telefonování.

Zachován zůstal masivní tubus, v němž se ukrývá optika fotoaparátu (a videokamery). Zachována zůstala také krytka, možná ne úplně prakticky konstruovaná. Naopak krytky systémového konektoru a slotu pro paměťovou kartu jsou předělány, v modelu n93i jsou plastové a pevně přichycené k tělu telefonu. Na rozdíl od modelu N93 tak nehrozí, že krytky ztratíme. Na levý bok telefonu se také přesunul reproduktor vyzvánění i infračervený port (IrDA). Jeho umístění na hranu horního víka nebylo příliš šťastné řešení. Drobnou změnou prošly i přisvětlovací diody, ale funkce se to nijak nedotklo.

Kompletně předělaný je i zadní kryt, ten u N93 po nějaké době používání nedržel příliš dobře. U N93i je už konstruován podobně jako u dalších modelů Nokie (podobně jako u Nokie N95). Kompletně předělán je také slot pro SIM kartu, který byl u modelu N93 příčinou řady problémů. Nyní jsou kontakty uschovány do těla přístroje a SIM karta se zasouvá, takže drží pevně na svém místě. Není už tedy možné vyndat SIM kartu bez vyndání baterie, což je ostatně bezpečnější pro SIM kartu samotnou.


Ale tou největší změnou je vnější vzhled, přední část Nokie N93i je kompletně zrcadlová. I když Nokie N93i není asi zrovna mobil pro ženy, velikost zrcátka by jim mohla udělat radost. Ale jistě i muži chtějí dnes vypadat dokonale. Také stříbrno-hnědá kombinace (opět podobná jedné z barevných verzí N95) sluší telefonu výrazně lépe. Navíc černá se poměrně snadno odřela, což podle našich zkušeností nebude u "íčka" problém.

Pokud k tomu připočítáme fakt, že Nokie N93i poměrně výrazně shodila – má rozměry 108 x 58 x 25 mm a váží 163 gramů – vypadá nový model mnohem moderněji a elegantněji. Zkrátka v tomto směru je "íčko" výrazně dále než N93. I když je slabší jen o 3 mm, je lehčí o téměř 20 gramů a subjektivně tak vypadá mnohem menší.


Z hardwarového hlediska se nezměnilo nic, stejná zůstala uživatelská paměť (50 MB), stejně jako procesor (ten je podle všeho shodný i s modelem N95). Nezměněn zůstal i typ podporové paměťové karty, nepoužívá se v současnosti nejpopulárnější Micro SD, ale větší Mini SD. Podporována je stále maximální kapacita 2 GB, v balení jsme ale našli 1 GB kartu.


Asi největším zklamáním byl pro nás fakt, že v Nokii N93i se nachází stejná verze Symbianu jako v modelu N93. Jde tedy o Symbian S60 3rd Edition. Je to škoda, když na trhu už je Nokia N95 s vylepšením v podobě Feature Pack 1. Tím pádem tak přijdeme o všechna vylepšení, které se nám u N95 tolik líbila.

Displej a klávesnice

To, že se změny netýkaly jen vnějšího vzhledu, dokazují úplně nové displeje. U vnitřního displeje jde o jednoznačně pozitivní změnu, displej nyní zvládne 16 milionů barev. Ve srovnání s N93 je o něco jasnější a poměrně hodně kontrastní. Rozlišení bohužel zůstalo stejné – 240 x 320 bodů, což je možná trochu škoda. Větší rozlišení by rozhodně prospělo, nicméně tento fakt je zřejmě vynucen použitím stejné verze operačního systému.


Ovšem o progresi lze jen stěží mluvit u vnějšího displeje. Zrcadlové telefony mají s čitelností displeje problémy skoro všechny, Nokie ale navíc u externího displeje sáhla po technologii OLED (rozlišení 128 x 36 bodů). Ta má sice menší spotřebu, bohužel v kombinaci se zrcadlovým povrchem to znamená, že vnější displej není na přímém slunci téměř čitelný. Navíc už není možné nahrát si na displej obrázek, můžeme si vybrat pouze z několika barev písma. Bohužel i v tomto směru je výběr značně omezen. Pokud totiž vybereme jinou barvu než bílou nebo světle modrou, na slunci se stane displej zcela nečitelným.

Změny příliš neprospěly ani klávesnici, také tu designéři kompletně předělali. Jestliže u N93 byla klávesnice skutečně velmi dobrá, u modelu N93i vypadá klávesnice o poznání efektnější. V tomto případě ovšem forma porazila obsah. Klávesy jsou nyní v jednom bloku a zcela ploché, takže ačkoli jsou poměrně velké, na psaní si budete muset trochu zvykat. Klávesy mají navíc poměrně velký odpor.


Poměrně nešťastně jsou řešeny také funkční klávesy, především umístění velmi malé klávesy C hned vedle červené klávesy, která mimo jiné ukončí třeba Java aplikaci, je vyloženě nešťastné! Těžko také pochopit, proč Nokia stále zmenšuje klávesy pro přístup do menu, jde přece o jednu z nejdůležitějších kláves. Naopak pochvalu si zaslouží předělání ovládacích kláves na pravém boku, nyní se tam nachází už klasický joystick, který je výrazně přesnější než původní kombinace potvrzovací klávesy a čtyřsměrného tlačítka.

Baterie

Na první pohled trochu nelogicky snížila Nokia kapacitu baterie. Nokia N93 v sobě měla baterii BP-6M s kapacitou 1100 mAh, v balení modelu N93i se nachází BL-5F s kapacitou 950 mAh. Je pravda, že výraznější rozdíl ve výdrži zmenšení kapacity nezpůsobilo. Dokonce se zdálo, že N93i vydrží o něco déle než její předchůdkyně.

I tak jsou ale údaje publikované výrobcem, tedy až 11,8 dne v režimu stand-by nebo 5 hodin hovoru, z říše snů. V praxi při vypnutém 3G a střídmém používání telefonu vydrží Nokia N93i zhruba dva dny. Rozhodneme-li se mít spuštěnou podporu 3G sítí, budeme se připojovat k internetu a používat Wi-Fi, budeme nabíjet už večer.

Telefonování a zprávy

Vzhledem k stejné verzi použitého Symbianu platí o telefonování i práci se zprávami vše, co už bylo řečeno v recenzi N93 a vlastně všech Symbianových Nokiích. Proměnou prošla podpora internetové telefonie (SIP). U modelu N93 sice formálně byla, ovšem v praxi nefungovala. U modelu N93i už VoIP funguje.


Můžeme ho vyzkoušet třeba s testovacím účtem u služby Volný TelefoNet. Pokud máme doma nebo v práci Wi-Fi, je to poměrně jednoduchý způsob, jak ušetřit za volání. Trochu škoda je, že na rozdíl od N95 nebo modelů řady E Series, s modelem N93i můžeme volat přes internet jen na čísla, která máme jako SIP zadaná v telefonním seznamu. Není zde totiž varianta „internetového volání“ při vytáčení čísla.

Data a organizace

Ani v tomto případě žádná změna, vzhledem k tomu, že není k dispozici Feature Pack 1, musíme zapomenout na možnost vytvářet podsložky, stejně jako na pokročilý budík s možností sofistikovanějšího nastavení. Novinkou je nová položka Internet, kterou najdeme v základní úrovni menu. V něm najdeme internetový prohlížeč, průvodce nastavením WLAN či možnost stahování aplikací. Novinkou v základní výbavě je Yahoo OneSearch, vyhledávací nástroj s formátováním výstupu přizpůsobeným menším displejům mobilních telefonů.Jak už jsme si prozradili, kromě sítí o frekvencích 900, 1 800 a 1 900 MHz podporuje telefon i 3G sítě (WCDMA na frekvenci 2 100 MHz), bohužel chybí podpora HSDPA. Ve 3G sítích je navíc možný souběžný přenos hlasu a dat. Pochopitelně ale nechybí podpora EDGE, a již zmíněné Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g). Nechybí ani podpora uPnP, takže přes Wi-Fi síť můžeme sdílet multimediální soubory v našem telefonu.

S počítačem můžeme N93i propojit s pomocí systémového kabelu, IrDA portu a také přes Bluetooth. Kromě toho je součástí dodávky kabel pro připojení televizního přijímače, na němž můžete promítnout obrázky nebo videa.

Zábava

Parametry optiky se nezměnily, také fotky vypadají velmi podobně. Na rozdíl od předchozího modelu už ale není možné používat optický zoom během natáčení. Scénu můžeme přiblížit, jen pokud není záznam aktivní, jakmile začneme nahrávat, máme k dispozici jen digitální zoom. Tuto změnu vyvolaly stížnosti uživatelů na zvuk motorku optického zoomu v záznamu u modelu N93 - tak trošku danajský dar, nemyslíte?


Nokia označuje opět schopnosti jako Near DVD Quality. Za nás musíme říci, že DVD kvalitu si představujeme trochu jinak, přesto je záznam na mobil velmi dobrý. Oproti předchozímu modelu máme k dispozici jen jedno rozlišení – 640 x 480 bodů při 30 snímcích za sekundu. Navíc záznam je omezen na 45 minut, místo dosavadní hodiny. To ale bude zřejmě vadit jen minimálně.


Subjektivně se nám zdál ale záznam viditelně kvalitnější než u modelu N93. Zejména komprese je v záznamu méně patrná. Vzhledem k nezměněným parametrům optiky jde zřejmě o lepší software, takže by se mohli dočkat i majitelé N93 v podobě nějaké nové verze firmware. Za dobrých světelných podmínek je záznam poměrně slušný a koukatelný.Ostatní multimediální a zábavné schopnosti jsou totožné s modelem N93, takže si o nich můžete přečíst v původní recenzi Nokie N93. Stále chybí podpora Stereo Bluetooth profilu (A2DP), což je u multimediálního telefonu trochu zarážející.

Shrnutí

V novém modelu Nokia N93i se designéři evidentně snažili odstranit všechny drobnosti, na které si uživatelé stěžovali u původní verze. Dlužno dodat, že ve většině věcí se jim to podařilo. Především rozměry jsou už poměrně přijatelné, a povedla se také změna designu. Zrcadlové telefony jsou právě nyní „in“ a Nokii N93i to takhle vážně hodně sluší.

Naopak nepříliš vhodná se zdá změna konstrukce klávesnice, a také vnější displej nás příliš nepřesvědčil. Pokud jste před půl rokem investovali nemálo peněz do modelu N93, asi se vám nebude chtít hned více než dvacet tisíc vrazit do „mírného“ upgrade. Pokud se vám původní model líbil, ale z různých důvodů jste si ho nekoupili, rozhodně už sáhněte spíše po íčku. Vylepšení jsou rozhodně znát.

V každém případě je Nokia N93i jedním z nejlépe vybavených přístrojů na trhu. Má skoro vše, co bychom od smartphonu mohli chtít. Takže pokud nepatříte mezi zaryté odpůrce Nokie nebo Symbianu, o tomhle telefonu aspoň uvažujte. A začněte šetřit, Nokia n93i patří mezi nejdražší mobily na trhu.
Proč koupit?

* Video ve VGA rozlišení
* Elegantní vzhled
* Wi-Fi

Proč nekoupit?

* Špatně čitelný vnější displej
* Cena

Kdy?
Na trhu
Za kolik?
21 231 Kč
Návrat nahoru Goto down
https://mobily.forumczech.com
 
Nokia N93
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Nokia N91
» Nokia E61i

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
 :: Telefony :: Recenze-
Přejdi na: