Nokia N95 - nejočekávanější mobil roku. Od loňského podzimního představení zatím žádný výrobce lepší mobil ani neukázal. Jenže jedna věc jsou papírové předpoklady, druhá pak praxe. Je opravdu Nokia N95 nejlepší?
Nokia loni koncem září představila v New Yorku mimo jiné model N95. Telefon patřící do multimediální řady chytrých mobilů s operačním systémem Symbian vzbudil hned po představení velkou pozornost. Podle papírových předpokladů se totiž jedná o nejlepší mobil pro sítě GSM. Ač od představení uplynulo již hodně času, nikdo jiný lépe vybavený mobil neukázal.
Nokia N95 boduje integrovaným pětimegapixelovým fotoaparátem, Wi-Fi, GPS, podporou 3G včetně rychlého přenosu dat HSDPA. Zaujme dvojitou vysouvací konstrukcí, kompaktními rozměry a třeba i rozměrným displejem. Na druhou stranu se jedná o jeden z nejdražších mobilů na trhu, momentálně vás bude stát téměř 23 000 korun.
My jsme si Nokii N95 mohli krátce vyzkoušet přímo na představení v New Yorku a ač jsme měli v ruce předprodejní vzorek, telefon naznačoval, že své papírové předpoklady splní beze zbytku. Nyní přichází potvrzení, nebo vyvrácení našich prvních dojmů. Telefon se už začal prodávat a my jsme promptně připravili jeho recenzi. Je tedy Nokia N95 opravdu tak dobrá, jak se tváří?
Upozornění! V dnešní recenzi se věnujeme samotnému mobilu. Navigaci a fotoaparátu dáme prostor v samostatných článcích, které připravíme co nejdříve. Fotografie pořízené telefonem jsme vám pak nabídli jako předkrm již v tomto článku.
Katalog mobilů:
Nokia N95 v katalogu mobilů a její konkurenti. Nejprve dva konkurenční přístroje HTC s OS Windows, které mají také integrované GPS. Následuje chystaný komunikátor Nokie, model E90, a dva současné top modely pro fotografování: Nokia N73 a Sony Ericsson K800i.
Kapitoly recenze:
* Vzhled a konstrukce
* Displej a klávesnice
* Baterie
* Telefonování a zprávy
* Data a organizace
* Zábava
* Shrnutí
Krátké hodnocení:
Špičkový mobil s maximální výbavou, ve které najdete téměř vše. Nokia N95 má v současnosti fotoaparát s největším rozlišením na trhu a má také integrované GPS.
Obsah balení:
Nabíječka; USB kabel; kabel pro propojení s televizí; sluchátka s dálkovým ovládáním na kabelu; manuál; CD se softwarem; samotný telefon. Chybí paměťová karta formátu microSD. Tu si budete muset dokoupit, ale jejich ceny jsou dnes velmi nízké.
Barevné varianty:
Nokia přichystala dvě barevné verze: Deep Plum (švestková) a Sand (písková). Obě mají přední část stříbrnou, liší se barvou zadního krytu. My jsme testovali první variantu s tmavším zadním krytem.
Vzhled a konstrukce
Vzhled Nokie N95 je většině fandů už notoricky známý ze spousty fotografií, které byly publikovány dříve. Řadě lidí bude v dnešní době žiletek připadat poněkud obtloustlá, přestože 21 mm není zase až tak mnoho. Ale vzhledem k ostatním parametrům – 99 na 53 mm – vypadá jako kvádřík. Navíc váží 120 gramů, což není zrovna málo. Prostě tak trochu designová nuda, tedy alespoň na první pohled.
O něco zajímavěji působí na mobilní poměry relativně velký objektiv fotoaparátu na zadní straně. Fotoaparát je schován za krytku, která se odstraní šoupátkem nacházejícím se na kraji stříbrného kruhu kolem objektivu. Pod objektivem se nachází poměrně výkonná přisvětlovací dioda.
Mnohem lepšího dojmu ovšem nabudeme, jakmile telefon vezmeme do ruky. Subjektivně vypadá mnohem lehčí, než říkají technické parametry. Navíc velmi dobrý dojem zanechá i precizní dílenské zpracování.
U některých předchozích modelů tohoto výrobce to nebylo vždycky pravidlem, ale doba, po kterou jsme na N95 čekali, se zjevně vyplatila. Všechny části velmi dobře sedí k sobě. Neměli jsme prozatím dostatek času, abychom si troufli tvrdit, že Nokia skutečně vydrží v dlouhodobém provozu. Na to je ještě příliš brzy. Přesto je prvotní dojem zatím poměrně pozitivní.
Zdá se, že letošní rok se ponese ve znamení sliderů, tedy vysouvacích modelů, které představili už všichni důležití výrobci. Dokonce bychom se mohli dočkat i slideru v nejnižší cenové kategorii. To ovšem není N95, ta míří na druhou stranu cenového spektra.
Ovšem N95 není obyčejný slider, dovoluje totiž nejen klasické vysunutí displeje nahoru, aby se objevila klávesnice. Další možností je posunout displej dolů – pak se objeví čtveřice ovládacích kláves a displej se přepne do landscape módu, tedy na šířku.
I v tomto režimu se dá telefon normálně ovládat. Při aktivaci se objeví speciální rozhraní, umožňující rovnou přistoupit k multimediálním aplikacím (rádio, MP3, mapy atp.) Konstrukce kláves pod displejem umožňuje docela pohodlné ovládání telefonu jak v zavřeném stavu, tak na šířku – nachází se zde klávesy pro příjetí a odmítnutí hovoru, multimediální klávesa a klávesa pro přístup do menu. K tomu pochopitelně čtvercová klávesa pro pohyb v menu s potvrzovacím tlačítkem ve středu.
Pokud posuneme displej dolů (respektive doprava), objeví se na levém okraji čtveřice kláves pro ovládání multimédií – spuštění a pauza přehrávání a skok na konec či začátek. Uplatnění najdou tyto klávesy nejen při přehrávání hudby, ale také pro video, prohlížení fotek a v dalších aplikacích.
Při posunu displeje na druhou stranu se z N95 stane obyčejný slider, takže pod displejem se objeví klasická alfanumerická klávesnice s dvanácti klávesami. První řada kláves je přitom nějaké 2 až 3 mm od spodní hrany vrchní části, takže přístup k nim je bezproblémový. U většiny ostatních sliderů na trhu je toto místo kritické, u N95 se s tím designéři vypořádali velmi dobře.
Alfanumerické klávesy jsou mírně vypouklé, a ačkoli jsou v jednom bloku, jsou relativně dost veliké pro pohodlné psaní. Odpor kláves je možná mírně vyšší, než je obvyklé, ale nijak výrazně, aby to vadilo. Na klávesnici si asi budete chvilku zvykat, ale nemyslíme, že by to byl zásadní problém. Totéž platí o klávesách pod displejem.
Samotný displej je opravdu vynikající. Má úhlopříčku 2,6“ (6,6 cm) a pracuje v rozlišení 240 x 320 bodů. Pochopitelně se jedná o aktivní TFT displej, který navíc dokáže zobrazit 16 milionů barev. Displej je vysoce kontrastní a jasný, takže je velmi dobře čitelný i na přímém slunci.
Možná je trochu škoda, že Nokia nesáhla po vyšším rozlišení. Přece jen, QVGA je dnes trochu málo. Na druhou stranu, kdyby Nokia rozlišení změnila, mohly by se vyskytnout problémy s některými aplikacemi pro Symbian.
Nokia N95 je totiž – jak určitě většina čtenářů ví – založená na operačním systému Symbian S60 3rd Edition. Tím je dán i vzhled menu, příjemnou novinkou je možnost vytvářet podsložky. Konečně si tedy bude možné udělat trochu pořádek, hlavně v instalovaných aplikacích. Ty se dosud všechny ukládaly do složky Aplikace (Moje Aplikace) a při větším množství instalovaných programů nebylo vždy snadné najít ten správný.
Nyní už si můžeme udělat pořádek dle libosti. Další drobností je možnost nechat si ikony v menu animovat. Nutno dodat, že animace jsou – podobně jako celý telefon – poměrně decentní a nijak neruší.
Jinak menu telefonu a pohyb po něm je poměrně svižný. Možná je to dáno poměrně výkonným procesorem ARM s taktem 330 MHz (tak to alespoň uvádějí všechny zdroje, program NSysInfo ukazuje hodnotu 206 MHz). Navíc je přístroj osazen 160 MB paměti, což bývá u Symbian přístrojů velký kámen úrazu. Zejména Nokie totiž s pamětí nezacházejí právě šetrně.
Nicméně tahle hodnota je už poměrně dostatečná i pro zdatné instalátory. Zvláště proto, že přístroji nechybí slot pro Micro SD kartu, podporována je kapacita až 2 GB. Sice nechápeme, proč to nejsou 4 GB, když karty s touto kapacitou už existují, ale budiž. Do paměti telefonu tak můžeme instalovat jen aplikace, veškerá uživatelská data si můžeme uložit na paměťovou kartu.
Problémy s kapacitou paměti nás tak u N95 asi nečekají. Na druhou stranu je přímo ostudou výrobce, že u takto drahého telefonu není součástí balení paměťová karta! Zvlášť, když jsou dnes tak levné.
Standardní součástí dodávky je Li-Ion baterie BL-5F s kapacitou 950 mAh. Upřímně řečeno, vzhledem k tomu, co tenhle telefon nabízí, bychom očekávali kapacitu přece jen o něco vyšší. Podle výrobce by měla baterie vydržet na 240 minut hovoru nebo 225 hodin v režimu stand-by. Ačkoli jsme vzhledem ke krátkému času, po který máme telefon k dispozici, nemohli provést kompletní testy, tyto hodnoty se nám zdají značně nadnesené.