Displej a ovládání – stále ta samá Motorola
Motorola RIZR má pochopitelně jen jeden displej. Zobrazovací jednotka je naprosto shodná s tou hlavní u KRZRu, má tedy rozlišení 176 x 220 bodů je aktivní a zobrazí 262 000 barev. Zatímco u exkluzivního KRZRu jsme si trochu postěžovali, že k takovému telefonu by se hodil displej s rozlišením QVGA, u RIZRu - jakožto telefonu střední třídy - nám přijde displej dostatečný.
Nezměněné je i uživatelské prostředí, se všemi jeho výhodami a nevýhodami. Zůstává tak například trochu matoucí členění menu, kdy jsou některá podmenu textová, jiná stále v podobě ikonové matice. Výhodou je možnost uspořádat si položky menu jak se vám zlíbí.
V pohotovostním režimu lze tradičně přiřadit každému směru navigační klávesy nějakou funkci, nastavit lze i klávesu na levém boku.
Ačkoli se prostředí velmi podobá těm u ostatních výrobců, má svá specifika. Někdy například nelze použít potvrzovací střed pro potvrzení volby, logika ovládání některých funkcí je také podivná. Například nastavíte budík a pak jej ještě zpětně musíte aktivovat. Dá se na to zvyknout, my se však těšíme na nové uživatelské prostředí v telefonech příští generace.
Ještě krátce k samotné klávesnici. Ta je výborná, chválili jsme ji už u KRZRu. Zůstává jemné modré podsvícení, rozlišení kláves gumovými proužky, jasný stisk a extrémně nízký zdvih napomáhají rychlosti psaní. Díky tenké konstrukci není schod mezi souborem ovládacích kláves a samotnou klávesnicí nikterak vysoký a toto uspořádání vůbec nevadí.
Baterie – papírově slabší, prakticky stejná
Stejně jako u exkluzivního véčkového sourozence, ani u RIZRu se výrobce nikterak nechlubí kapacitou baterie (pravděpodobně 780 mAh). Papírově však udává podstatně nižší hodnoty výdrže, než u blyštivého modelu. V praxi jsme však žádný zásadní rozdíl nezaznamenali, při deseti minutách hovoru denně, pár SMS a několika pořízených fotografií telefon vydrží i čtyři dny na příjmu.
Samozřejmě při intenzivním využívání funkcí telefonu, nebo například pří častém poslechu hudby výdrž rapidně klesá. Jen dodáme, že při testování telefony nevypínáme na noc.
Telefonování a zprávy – jako přes kopírák
Tuto, a vlastně i další části recenze bychom mohli okopírovat z té o Motorole KRZR. Stejně jako stájový kolega, i RIZR Z3 funguje ve všech čtyřech GSM pásmech a nabízí kvalitní zvukový projev jak při telefonování, tak při vyzvánění, především pokud použijete melodie ve formátu MP3.
Zůstává kvalitní adresář s kapacitou 1000 záznamů a nepřeberným množstvím položek ke každému z nich. Pokud vám nějaké pole chybí, můžete si jej přidat. Opět ale žehráme nad faktem, že skupiny, do kterých kontakty můžete třídit, využijete maximálně k odlišení vyzvánění. Filtrování hovorů je prostě Motorole cizí, kvalitní a propracované profily se širokými možnostmi nastavení pak působí trochu jako provokace.
Zprávy se vytváří rovněž podle stejného schématu, jako u K1. Telefon tedy teprve podle jejího obsahu rozhodne, zda zprávu odešle jako SMS, nebo MMS. Slovník iTap stále píše s diakritikou, ale díky jeho inteligentnímu chování jej lze tento nešvar poměrně rychle odnaučit. Telefon si poradí i s emaily, klient umí obsluhovat účty IMAP a POP3.
Organizace a data – chabá výbava
Rovněž datová výbava a funkce pro organizaci času jsou u RIZRu Z3 naprosto shodné s dražším a exkluzivnějším modelem. K připojení k internetu tak můžete využít GPRS či EDGE třídy 10. Připojení k počítači realizujete buď přibaleným USB kabelem, nebo pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. Při připojení kabelem podporuje telefon technologii Mass Storage, ovšem paměťovou kartu microSD si budete muset pravděpodobně dokoupit. Podle našich informací totiž není součástí balení s telefonem.
Datová výbava je tedy strohá, ale víceméně dostačující. Horší je to s organizací času. Fakt, že v této oblasti Motorole chybí některé základní prvky výbavy zamrzí vlastně více, než u KRZRu. Konzervativnější vzhled by totiž RIZR Z3 teoreticky předurčoval i do kapes manažerů, kam KRZR nejspíše nezamíří.
Synchronizaci s počítačem sice Motorola zvládá bez problémů, na přiloženém CD se nachází i patřičný software, který ji obstará. Jenže kromě kontaktů takto sesynchronizujete de facto jen kalendář. Ten je sice přehledný a nabízí plnou funkčnost, včetně opakovaných událostí, ale další položky z Outlooku se do telefonu již nepřenesou. Telefon totiž nenabízí ani úkoly, ani textové poznámky. O to více se divíme přítomnosti poznámek hlasových. Úsměv budí také vestavěný budík, který neumí nastavit žádné schéma opakování. Jen pokud jej vypnete červenou klávesou, místo klávesou kontextovou, budík vám na druhý den zazvoní znova.
V recenzi KRZRu jsme chybně uvedli, že telefon nemá převodník měn. Ve skutečnosti jej má a disponuje jím i RIZR. Je schován ve vestavěné kalkulačce. Před převodem musíte nastavit kurz měny a pokud chcete převést jinou, musíte tento kurz smazat a zadat jiný. Jak chytré. Jednotky nepřevedete vůbec. Stejně tak budete marně hledat stopky, nebo minutku. Prostě jestliže jsme absenci těchto funkcí vytýkali telefonu, který má být především na okrasu, u konzervativnějšího modelu nám jejich absence vadí dvojnásob.
Zábava a multimédia – dioda navíc
Ani v zábavní oblasti se neodehrály žádné zásadní změny. Podpora Javy 2.0 zůstává, jen dodávané Sudoku bylo vystřídáno a nyní v telefonu najdeme velmi chytlavý a skvěle hratelný klon Arkanoidu s názvem Block Breaker, který možná znáte i z jiných platforem.
Když jsme u javových aplikací, v testovacím kousku se nacházely aplikace pro zálohování telefonního seznamu a SMS zpráv přes datové sítě a aplikace, která vám na cestách pomůže spravovat a sledovat akuce na aukčním serveru eBay.
Mezi javovými programy se nachází i nechvalně proslulý přehrávač hudby. Ten má sice široké schopnosti, ale má jednu zásadní vadu, která vyplývá z jeho javové podstaty – neumí hrát na pozadí. Telefon v sobě ovšem skrývá ještě druhý přehrávač, ten naleznete až teprve pokud se prokoušete do složky s hudbou. Zdejší aplikace sice nemá tolik funkcí, jako přehrávač javový, ale zato umí hrát na pozadí. Asi nebudeme sami, komu se zdá, že jeden plně funkční přehrávač by byl daleko lepší alternativou. Sluchátka pro poslech hudby by měla být součástí balení.
U RIZRu nás příliš nenadchla ani kvalita vestavěného fotoaparátu. Subjektivně se ale zdá, že snímky jsou o něco lepší, než u KRZRu, možná za to však mohou podmínky, za kterých byly fotografie pořizovány. V šeru alespoň jejich úroveň pomáhá vylepšovat vestavěná přisvětlovací dioda, která KRZRu chybí. Možnosti nastavení jsou vcelku bohaté a ovládání fotoaparátu jednoduché a příjemné, to mu přičítáme k dobru. Příjemnou změnou je také režim focení. S vysunutým telefonem se fotí stejně, jako s véčkovým sourozencem, tedy na výšku, s telefonem v zavřeném stavu však můžete pořizovat snímky pěkně na ležato.
Shrnutí – méně exkluzivity, stejné rozpaky
Motorola RIZR Z3 se netváří jako extrémně luxusní zboží. Toto privilegium přenechává KRZRu. Nenápadně však jeho autoritu podkopává, jelikož má stejnou výbavu, ale podstatně nižší cenu. Možná z tohoto důvodu Motorola nespěchala s jeho uvedením na předvánoční trh.
To, že RIZR nedává svou krásu na odiv tak okatě, jako KRZR ovšem neznamená, že by nemohlo jít o pěkný a kvalitní telefon. Použité materiály jsou na špičkové úrovni a v dané cenové kategorii vlastně nemá RIZR konkurenci. Teoreticky by mu mohla konkurovat LG KG800 „Chocolate“, nebo Samsung E900. Oba telefony jsou ovšem stylověji zaměřené, než RIZR. LG má podobnou výbavu, chybí mu však slot pro paměťové karty a má horší fotoaparát. To Samsungu nejsou cizí ani organizační funkce. O to více jejich absence zamrzí u RIZRu, stejně tak trochu vadí místy nezvyklé ovládání. Na to druhé se dá zvyknout, pokud nepotřebujete zmíněné funkce a chcete elegantní vysouvací telefon, bude RIZR ideálním telefonem právě pro vás.